entreprenörskap & företagandevarumärke

Bra firmanamn och produktnamn

torsdag, 12 juni, 2008
RELATERAT INNEHÅLL

livsmedel

Som tidigare nämnt arbetar vi på Kreafon med namngivning av företag och produkter, som idéspruta, bollplank eller bådadera. Det kan vara helt nya företag och produkter, eller produkter som av ett eller annat skäl behöver byta ut sina gamla namn.

Något man kan resonera mycket kring är vad som egentligen är ett bra namn. Här är några svar:

  1. Ett namn som säger något om företagets/produktens fördelar, kvalitéer och användningsområden gör det lättare för kunden att associera till (t.ex. Securitas och Statoil).
  2. Det är en fördel om namnet är lätt att uttala, lätt att känna igen och lätt att komma ihåg (t.ex Nokia och Sony).
  3. Ett distinkt och särpräglat namn ger mer uppmärksamhet (t.ex Shell och Häägen-Dazs).

Och den mest intressanta frågan är ju om det går att kombinera alla dessa tre saker i ett och samma namn…

Källa: Kotler (2003), Hauge och Jacksson (1994), Melin (1997) m.fl
Foto: Bildarkiv, Kreafon reklambyrå



Skriv en kommentar/fråga

Välkommen att kommentera! Alla kommentarer förhandsgranskas, därför kan det ta en stund innan din kommentar blir synlig. Alla kommentarer publiceras, förutsatt att de inte är kränkande eller på annat sätt uppfattas som olämpliga (spam o.dyl). Fälten Namn och E-post måste fyllas i.