Namn som håller i längden
söndag, 15 juni, 2008- Bra firmanamn och produktnamn
- Om konsten att välja rätt företagsnamn
- Ett firmanamn blir till
- Ett bra företagsnamn
- Företagsnamn och språkförbistring

Strax intill vårt kontor i centrala Göteborg ligger en blomsteraffär (blommor, krukor, buketter och trevlig personal – rekommenderas varmt!).
Butiken för tankarna till val av firmanamn och produktnamn. Blomsterhandeln heter nämligen Johannebergs blommor.
Johanneberg är en stadsdel i Göteborg och således skulle man kunna tro att blomsteraffären ligger där, i Johanneberg. Men det gör den alltså inte. Den ligger mitt i centrum (ganska långt från Johanneberg), på Kungsgatan. Förmodligen låg butiken i Johanneberg från början. Och visst funkar väl namnet fortfarande, även sedan man flyttade, men det blir ju lite vilseledande.
Det är inte bara geografisk som firmanamn kan begränsa. Ett namn kan vara begränsande för verksamheten och produktutbudet också. Då kan det bli både svårt och kostsamt att ”arbeta om” namnet.
Ett aktuellt exempel på omfattande kampanjer för att ”nylansera” namnet/varumärket är Kalles (kaviar) … som ju inte längre är bara kaviar.
Så, välj ett namn som inte begränsar utveckling och expansion i framtiden, man vet aldrig vad som händer (kaviar kan bli till ost)!









måndag, 16 juni, 2008 at 6:12 e m
Kalles, ja, det kanske vore nåt föt KO, eller kanske Livsmedelsverket. Häromdagen fick jag en tub Kalles Ost fastlimmad på förstasidan i Göteborgs Posten. Kylvara? Och hur kom tuberna genom valsarna i tryckeriet?