Entreprenörer, affärsidéer och bloggar
tisdag, 14 oktober, 2008- Måste en bra affärsidé vara unik?
- Kreativa utmaningar
- Tre tips om entreprenörskap och tillväxt
- Julkalender, entreprenörer och bloggande
- Företagsamt, trots kris

Bloggvärlden är en bra inspirationskälla. Här är några företagare och entreprenörer som delar med sig av tankar, idéer och vardag.
Stefan Ekbergh är en mångsysslande företagare inom resebranschen och skriver både läsvärt och välformulerat från sin vardag i Sydafrika. Patrik Högberg startade bland annat brollopstorget.se och familjeliv.se. I sin nystartade blogg berättar han om kommande planer och projekt. Intressant läsning! Webbentreprenören Jonas bjuder bland annat på gratis affärsidéer. Bra för dig som funderar på att starta eget, men fortfarande letar efter affärsidén du vill satsa på.
Trevlig läsning!









fredag, 17 oktober, 2008 at 10:31 f m
Jag har fått en fundering nu när jag läst detta inlägg. Det börjar ju dyka upp fler och fler entreprenörsbloggar och entreprenörerna är ofta väldigt driftiga och skriver intressant. Skulle det finnas behov av någon slags bloggportal för enbart bloggar om entreprenörskap? Anledningen att jag frågar är att jag sitter på domänen http://www.entreprenorsforum.se
och http://www.foretagarforum.se och vill gärna göra något nyttigt och konstruktivt med dem.
Vad tror ni? / Håkan
fredag, 17 oktober, 2008 at 10:56 f m
Ja, det hade ju varit trevligt om de var lite lättare att hitta. Jag tror att det finns mycket att göra vad gäller många saker som rör bloggande, företagande och entreprenörskap. Samtidigt är det väl lite ”hönan och ägget” – vad ska komma först? Ska fler tjänster få fart på bloggandet, eller ska ett ökat bloggande få fart på tjänsterna..?
Se
http://www.kreafonbloggen.se/?s=tj%C3%A4nster+f%C3%B6retagsbloggar