sociala medier

Sociala medier, du vet?

onsdag, 22 oktober, 2008
RELATERAT INNEHÅLL

sociala medier, reklam och PR 

”Det enda stället där kunderna kommer frivilligt till ditt varumärke är webben.” Citatet kommer ur en läsvärd artikel om reklambyråer, reklamköpare och nya förutsättningar för reklam och marknadsföring.

Artikeln handlar om sociala medier som ny kanal för kommunikation och marknadsföring. Men faktum är att många företag inte är så bra på att använda dessa nya kanaler i sin marknadsföring, och det är tråkigt. Både för företag, som går miste om kunder, men även för oss reklambyråer och webbyråer som vill jobba med nya saker. Jag har inga siffror, men jag skulle tippa på att majoriteten av svenska företag inte använder sig av sociala medier i sin marknadsföring – överhuvudtaget. Hur gör ni på ert företag?

Artikeln nämner en konservativ reklambransch och rädda marknadschefer som förklaring till varför utvecklingen inom reklam och PR i sociala medier går så pass trögt. Jag tror dessutom att det handlar om att reklamköpare inte riktigt förstår vad sociala medier är, hur man kan använda dem och vad det kan ge.

När det pratas sociala medier så förs ofta diskussionen på en ganska hög nivå, eftersom dialogen drivs av folk som är väldigt insatta i ämnet. Bloggar, mikrobloggar, wikis, podcasts, sociala nätverk, youtube… Kanske känner man igen vissa ord, men om man inte förstår, vågar man fråga då? Och vem ska man fråga? Jag har full förståelse om man tycker att dessa frågor är jobbiga om man är en företagare, reklamköpare eller marknadschef som ”borde veta och hänga med”.

Att inte fler företag exempelvis annonserar i bloggar kan bero på okunskap, men också på att man viftar bort bloggandet som en obetydlig fluga. Idag kom en undersökning som stödjer mitt resonemang om bloggarnas storhet. World Internet Institute har släppt rapporten Svenskarna och Internet 2008. Den visar exempelvis att bland tjejer i åldrarna 16-18 år så har 28 procent en egen blogg. De läser hellre bloggar än tidningar på nätet. Mycket tänkvärt för en marknadsförare.

Är du företagare, reklamköpare eller marknadschef och undrar vad all den här rappakaljan betyder? Välkommen att höra av dig till Kreafon. Det finns inga dumma frågor! Foto: Bildarkiv, Kreafon reklambyrå



1 kommentar till “Sociala medier, du vet?”

  1. Kreafonbloggen - Kreafon reklambyrå i Göteborg » Blog Archive » Media om sociala medier? säger:

    [...] « Sociala medier, du vet? [...]

Skriv en kommentar/fråga

Välkommen att kommentera! Alla kommentarer förhandsgranskas, därför kan det ta en stund innan din kommentar blir synlig. Alla kommentarer publiceras, förutsatt att de inte är kränkande eller på annat sätt uppfattas som olämpliga (spam o.dyl). Fälten Namn och E-post måste fyllas i.