marknadsföring & sälj

Kundvård

onsdag, 29 oktober, 2008
RELATERAT INNEHÅLL

kundvård

Lite förenklat skulle man kunna påstå följande: Ju mindre budget för sälj och marknadsföring man har, desto viktigare blir det med kundvård, det vill säga att ta väl hand om och behålla företagets befintliga kunder. Kostnaderna för att behålla dessa kunder är mycket mindre än att skaffa nya.

Påstående nummer två: När försäljningen går på halvfart, exempelvis i en lågkonjunktur, blir kundvård extra betydelsefullt. I många branscher kan det vara mer givande att underhålla tidigare och befintliga kunder istället för att börja bearbeta nya, som kanske saknar både kännedom om och förtroende för ert företag.

Här är några exempel på hur man kan vårda sina kunder:

  1. Ett enkelt telefonsamtal med några intresserade frågor kan räcka för att kunden ska känna sig ihågkommen och uppmärksammad.
  2. Ett helt apropå-mail kan också ge samma effekt.
  3. Överraska genom att skicka en snyggt paketerad hälsning via post. Jul och julkort i all ära, men varför inte ett höstkort med någon årstidsrelaterad giveaway? En reflex kanske?
  4. Skicka med något på köpet.
  5. Bjud in till en trevlig happening – workshop, temakväll, utflykt, chokladprovning…

Kort sagt, ge era kunder uppmärksamhet. Visa att de är speciella och viktiga.



1 kommentar till “Kundvård”

  1. Kreafonbloggen - Kreafon reklambyrå i Göteborg » Blog Archive » Bra kundvård stärker varumärket säger:

    [...] tal om kundvård så hittade jag häromdagen ett inlägg med rubriken Kundvård och varumärkesvård äter ur samma [...]

Skriv en kommentar/fråga

Välkommen att kommentera! Alla kommentarer förhandsgranskas, därför kan det ta en stund innan din kommentar blir synlig. Alla kommentarer publiceras, förutsatt att de inte är kränkande eller på annat sätt uppfattas som olämpliga (spam o.dyl). Fälten Namn och E-post måste fyllas i.