Heja Göteborg
torsdag, 18 december, 2008
”Svensk medieindustri har en gyllene chans. Vi har bland världens mest avancerade mediekonsumenter, bredband är utbyggt, nätanvändandet är högt, högt lokaltidningsläsande. En hög grad av sofistikeringsgrad, helt enkelt” säger koncernchefen för Stampen där bland annat Göteborgs-Posten ingår.
Ja, visst är det så. Men varför har Göteborgs-Posten halkat så pass långt efter mindre tidningar som exempelvis Helsingborgs Dagblad och Ystads Allehanda som erbjuder möjlighet att kommentera artiklar och samarbetar med Twingly?
Hur som helst. Nu ska Stampen satsa stort på en gemensam webbplattform för sina tidningar skriver Computer Sweden. De ska bli ”lokala mediehus med flera kanaler” och på så sätt vill man växa i den digitala världen. Jag har tidigare uttryckt både önskemål och förhoppning om en mer blogg- och webbvärldsvänlig Göteborgs-Posten, exempelvis genom samarbete med Twingly, och nu verkar det ju röra på sig. Bra!
Det är fler än jag som pratar om GP, Twingly och blogglänkar till artiklar, däribland Ulrika Good. Memma i Jönköping tycker dock att vi göteborgare borde vara tysta och istället kolla på det krassa läget i Småland.
Foto: Bildarkiv, Kreafon kommunikationsbyrå







söndag, 21 december, 2008 at 10:14 f m
Visst är ambitionen rätt hos Brunegård även fast han behöver lite vindjustering, tyvärr är det rätt så svårt att ändra attityden hos de lokala tidningarna för att hänga på Stampens satsningar – det är så splittrat.
Jag misstänker att detta inte kommer bli något speciellt, jag har sett och varit med en bit av utvecklingen av det nya benet men dock inte det nya mediehuset på nätet, men jag är föga imponerad om vad som komma skall.
Just nu känner jag att mediehus är gårdagens tänk och som var 90-talets grej, nu gäller decentrialisering och nischer i betydligt högre utsträckning. Stampens starka sida är sitt lokala fokus, vi får hoppas att de prioriterar det när besluten fattas.
söndag, 21 december, 2008 at 12:08 e m
Intressanta ord. Oavsett man är insatt eller ej så verkar det hela aningen trögjobbat i alla fall… Det går långsamt. Kanske föddes idéerna på 90-talet men har inte gått att genomföra ännu? Det skulle ju kunna var en förklaring till att det hela känns 90-tal. Jag håller med dig om det lokala. Det ska bli intressant att följa vad som händer framöver.
måndag, 9 februari, 2009 at 12:47 e m
[...] Bloggat: Kreafonbloggen, Ulrika Good, Memmas blogg, Borgarmedia: IDG, Läs även andra bloggares åsikter om [...]
torsdag, 28 maj, 2009 at 3:22 e m
[...] Äntligen har gp.se börjat använda Twingly*, mycket välkommet! [...]