Era önskelistor, tack!
torsdag, 18 december, 2008- Grattis!
- Företagsbloggande i fem månader
- Å hej vad det går!
- Kreafonbloggen 1 år!
- Varför kommenterar du (inte)?

Ni har blivit ganska många som läser här i bloggen och det är ju så klart jätteroligt. Några av er skriver kommentarer (kul med respons!), men majoriteten läser och är tysta. Det vore kul att få höra vad ni, allesammans, tycker.
Vad skulle ni vilja läsa om här i bloggen framöver? Mera marknadsföring? Fler tips? Mera om sälj? Mera om starta eget? Fler intervjuer? Mera Kreafon och vad vi gör på reklambyrån? Boktips? Vad är roligt och vad är ointressant? Är det något ni saknar?
Välkomna att tycka till, jag (Lena) vill ha era önskelistor. Skriv en kommentar här eller maila till blog snabela kreafon punkt se. Stort tack på förhand!
Foto: Lena Carlsson, Kreafon reklambyrå









torsdag, 18 december, 2008 at 10:19 f m
Mera Kreafon!
… och boktips uppskattas alltid.
torsdag, 18 december, 2008 at 10:20 f m
Videofilmer vill vi se, så vi vet hur ni har det. Jag är barnsligt förtjust i Zappos blogg(ar)
http://blogs.zappos.com/blogs/browse?sort=activity
http://blogs.zappos.com/blogs/inside-zappos/2008/12/16/culture-update-cellfree-hallways
Och så vill vi se namnen på dem som bloggar. Är det en person, flera, titel. Var inte anonyma :-)
Krams!
CB:t
torsdag, 18 december, 2008 at 11:24 f m
Tack för tips!
CB:t, här finns både namn och bild: http://www.kreafonbloggen.se/om-bloggen/
Det är alltså bara jag som står för inläggen i bloggen, än så länge i alla fall!
Fler önskemål, anyone?
torsdag, 18 december, 2008 at 3:33 e m
Hej!
På min Kreafonönskelista står det reklamkunskap om bilder, färger och texter. Layoutexempel och tips på böcker som ni tycker är användbara direkt i arbetet. Och så att ni fortsätter vara lika goa i ton och stil som nu!
God Jul! Önskar Maria
torsdag, 6 augusti, 2009 at 12:39 f m
Förutom att jag vill har fred i världen och en Jack Russel på önskelistan skulle jag vilja ha:
1. Något om downshifting och växla ner. För den som gillar det så är boken ”On Mexican Time” suverän.
2. Lite hjärnträning a la Edvard De Bono
3. Ett socialt expriement där Kreafon väljer att inte blogga eller vara uppkopplade eller mobilträffbara under 3 dagar och sedan berättar ni om hur det var.
4. Dagens fråga till barn. Barn är fota smartare än vuxna människor. De sägs att kreativiteten av tar vid 6-7 års ålder. Märkligt att skolstarten inträffar ungefär samtidigt.
5. Idéer och projekt som floppat och en stillsam fundering varför det blev så ex Plastcykeln.
6. Dagens utmaning eller veckans problem ex ”Hur hanterar jag en tokig och rabiat kund eller hur kan jag jobba på de tider som jag själv vill” eller någon fråga fundering där läsaren kan vara med och ge råd och dåd.
7. Heta stolen dvs svåra obekväma frågor till halv lokalkändis i Göteborg kanske
8. ”45 min” ie att man skickar ut sista minuten med ”Om 45 minuter möts alla som vill och kan på ställe X”. Alla välkomna.
9. Svarta listan eller ”Hall of Shame”. Häng ut personer som jävlas och är elaka.
Mattias.
torsdag, 6 augusti, 2009 at 4:51 e m
Oj oj så många bra idéer på en och samma gång, tål att funderas på. Tack! (Jag vill också ha en Jack Russel)(och fred så klart)