logotyp & grafisk profil

Logotyper lika som bär?

torsdag, 12 mars, 2009
RELATERAT INNEHÅLL

logotyp eu 

logotyp viasat

Den nya logotypen för Sveriges EU-ordförandeskap väckte intressant nog många tankar och kommentarer. Någon beskrev den som en blandning av Stockholm Open och Pepsi medan andra tycker att den är lik Sony Ericsson eller Stålmannens S.

Mitt i gårdagens zappade kom jag att tänka på att det även finns vissa likheter med logotypen för Viasat sport. Det är säkert helt omedvetet och det spelar förmodligen ingen roll, logotyperna kommer ju att synas i helt olika sammanhang så risken för sammanblandning är minimal.

Men hur kommer det sig att sådana här likheter uppstår, helt oavsiktligt?

Egentligen är det nog inte så konstigt. Vi människor tycker om sådant vi känner igen och kan relatera till. Vi känner oss mer trygga i vissa färgval, av ren vana (den blå färgen är en klar favorit i hela Västvärlden skulle jag tippa). Vi tycker om vissa former, för att vi lärt oss det. Det vi inte känner igen kan uppfattas främmande, konstigt och otryggt.

När man arbetar som formgivare tar man hänsyn till detta, medvetet eller omedvetet, och beställaren gör sedan sitt val utifrån sina referensramar.

Ofta blir det både färger och former som, på något vis, påminner om något som redan finns. Ibland märks fenomenet väldigt tydligt, exempelvis i att ”alla” företag inom en och samma bransch har väldigt lika färger och former i sina logotyper. Kanske vill man, medvetet eller omedvetet, inte sticka ut för mycket av rädsla för att uppfattas som ”konstig” av de potentiella kunderna.

Lite som när man tycker sig känna igen eller rent av hör ”lånade delar” i Melodifestivalens låtar. Samma fenomen, men översatt till toner, ackordföljder och rytm :)

Läs mer om nya EU-logotypen: SvD, Aftonbladet, diverse bloggar, intressant.se
Foto: skärmdump www.se2009.eu och www.viasatsport.se.



4 kommentarer till “Logotyper lika som bär?”

  1. Gurra säger:

    Råkade snubbla över denna blogg för en tid sedan och eftersom jag både pluggar marknadsföring och tycker det är väldigt kul blev jag fast hehe.

    Ett mycket intressant inlägg till ett minst lika intressant ämne. Att många företag inom samma bransch har liknande logotyper är kanske inte så konstigt. Vissa typer av färger, mönster och typsnitt kanske helt enkelt funkar extra bra i just den branschen, varför företagen då självklart måste ha med dem i sin logga. Det är ju som sagt det som tilltalar kunderna. Och ingen vill väl riskera att ändra på ett vinnande koncept? Eller nja, vissa gör ju det – och det är väl tur. Det hade vart en tråkig värld om allt hade vart likadant.

    Keep up the good work!

  2. Lena säger:

    Kul att du läser bloggen! Ja, det kan mycket väl vara som du säger, eller också tycker företag om att leka Följa John, helt enkelt ;-)

  3. Tina Sweden säger:

    ””Stålmannen S:et”
    Är den värd 1.3 miljoner? Vad tycker Ni proffs?

  4. Nicklas Odh säger:

    Här kommer en annan variant.
    Dra ett streck från ungefär klockan ett till strax efter sex.
    Spegelvänd alltihop. Räta upp så att linjen blir vertikal.
    Byt det gula mot svart och det blå mot vitt.
    Gissa vilket parti?

Skriv en kommentar/fråga

Välkommen att kommentera! Alla kommentarer förhandsgranskas, därför kan det ta en stund innan din kommentar blir synlig. Alla kommentarer publiceras, förutsatt att de inte är kränkande eller på annat sätt uppfattas som olämpliga (spam o.dyl). Fälten Namn och E-post måste fyllas i.