Nytt företagarnätverk i Mölndal
fredag, 4 december, 2009- Nytt affärsnätverk i Göteborg
- Tips till entreprenörer och företagare
- Boktips
- Ny rubrik på begäran
- Bikini eller inte – det är frågan

Kvinnliga företagare ligger inte på latsidan, trots svackande tider.
Om man söker på ”manligt företagande” på Google så får man ungefär 85.000 träffar. Söker man däremot på ”kvinnligt företagande” får man inte mindre än 167.000 träffar! Och ändå pratas det så mycket om att vi behöver fler kvinnliga företagare? :)
Skämt åsido kan det tyckas lite orättvist att det finns så många inspirerande projekt för kvinnliga företagare (var finns alla manliga projekt?). Eller också kan man tycka att det är lite trist att man inte kan starta upp projekt som alla kan få vara med på… Mångfald, liksom.
Hur som helst. Här kommer några inspirerande exempel från den kvinnliga företagarvärlden:
I Mölndal har det nyligen startats upp ett nytt nätverk för kvinnliga företagare, Accelerera, skriver startaeget.se.
Nätverket Älvida i Älvkarleby är ett exempel på hur man kan använda bloggen för kommunikation, marknadsföring och information. Ett annat bloggande exempel är Vide2010, ett projekt inom entreprenörskap och företagande.
Sist, men inte minst, sajten driftig.nu innehåller alltid intressant läsning och bra tips. Nu senast på temat marknadsföring och PR.
Läs mer: Om kvinnligt företagande på Kreafonbloggen.
Foto: Bildarkiv, Kreafon reklambyrå









söndag, 17 januari, 2010 at 11:22 e m
[...] Nätverket Älvida i Älvkarleby är ett exempel på hur man kan använda bloggen för kommunikatio… [...]