Julkalender, entreprenörer och bloggandetorsdag, 10 december, 2009 |

Det kom ett mail med ett inspirerande och kreativt exempel på hur man kan använda sig av en blogg. Sarah Öhman läser tredje och sista år på programmet Enterprising and business development på Ekonomihögskolan vid Växjö Universitet:
”För en vecka sedan fick jag en idé – att i min blogg driva en entreprenöriell julkalender med inspirerande gästbloggare för att definiera och diskutera begreppet ”entreprenörskap”.
Det här är den häftiga möjligheten med sociala medier! Skapa en anledning att få med människor inom ett ämne som engagerar, det kan vara politik, mode, miljöfrågor, entreprenörskap och kanske även arbetsplatsen hos individerna i företaget, och du får en hel skara att knyta an till ämnet.
Så åter till mig och mitt projekt; på en vecka hade jag fyllt platserna i min julkalender. Jag kontaktade mina främsta inspiratörer inom ämnet, inom olika nätverk, och bad dem att delta. Samtliga tackade ja. Och innan jag presenterar listan på gästbloggare måste jag påpeka att jag är en ung student med ett outvecklat nätverk som gjorde detta hemma från TV-soffan samtidigt som jag skötte mina 40h/veckan studier. Jag är inte heller särskilt insatt i sociala mediernas beskaffenhet.
(…) Gästbloggarna berättar om och sprider bloggen, (se till exempel Sebastian Stjern här) många människor i deras nätverk engagerar sig runtomkring den och i kommentarsfälten på inläggen sker diskussionen om vad som egentligen är entreprenörskap. Relationer skapas, människor engageras.
Visst är det roligt hur enkelt det kan fungera?”
Här är listan på alla bloggande entreprenörer:
Entreprenörsdrottningen – Signhild Arnegård Hansen Svenskt näringsliv och Svenska Lantchips
Bredbandsentreprenör – Jon Karlung VD Bahnhof
Socialentreprenör – Sebastian Stjern, The Fair Tailor (blogg)
Entreprenörsjakten – Gustaf Josefsson Entreprenörsjakten
Internetentreprenör – Christian Rudolf, Disruptive
Go enterprise – Julia och Lisa, Go Enterprise
Ung entreprenör i modebranschen – Gabriella Jonsson, Svensk Design (blogg)
Jämställdhetsentreprenör – Mia Hellström, MenMia
Entreprenöriell landshövding – Kristina Alsér
Entreprenör inom offentlig sektor – Erik Sellström (blogg)
Landsbygdsentreprenör – Evelina Envall, Bommars
Personligt entreprenörskap – Johan Radix och Maja Karlsson
Samhällsentreprenör – Stefan Johansson, Nätverket SIP
Entreprenör inom infrastruktursutveckling – Björn Jonsson, Norrsken
Beautiful Business – Frida Haavisto, Beautiful Business
Entreprenörsstudent – Anna Fransson
Ung superentreprenör – Johanna Eriksson, Study Advantage
Ung entreprenör i musikbranschen – Karin Åberg
Heltidsstudent och heltidsentreprenör – Sebastian Toro, Campusbokhandeln
Entreprenörskap som sjuksköterska – Therese Engström
Entreprenör och utbytesstudent – Uscar Metin
Entreprenörsbonde – Johan i Blekinge
Entreprenör och författare – Gustaf Oscarsson, Nyttforetag.com
Entreprenör och tomte – Yngve Sandqvist, Sollefteåtomten (artikel i Aftonbladet)
Massor av intressant läsning alltså! Missa inte den spännande julkalendern med tankar om affärsidéer, entreprenörskap, företagande och mycket annat.
Foto: Sara Öhman. Pingat på intressant. Läs mer: artikel i Internetworld
Lästips:
- Sociala medier – fördelar för små företag
- Entreprenörer, affärsidéer och bloggar
- Företagsamt, trots kris
- Entreprenörskap i skolan
- Entreprenörer och idémakare sökes
Tags: blogg, driva företag, entreprenör, entreprenörskap, företagande, julkalender, sociala media, sociala medier, sociala medier goda exempel, starta företag






torsdag, 10 december, 2009 at 10:14 e m
Kreafonbloggen, som kommer med nyttiga tips på hur vanliga företag kan använda sociala medier, gillar min julkalender http://bit.ly/88KrTs
fredag, 11 december, 2009 at 8:27 f m
Listan på alla bloggande entreprenörer, http://bit.ly/87JIkN
fredag, 25 december, 2009 at 12:59 f m
[...] mina gästbloggare) också har uppmärksammat och puffat för julkalendern. Jätte tack till Kreafon Bloggen, Min Attityd, Victoria Hemdahl (Är ni fler som jag missat får ni gärna höra av [...]