Klumpigt beteende i sociala medier skadar företaget

söndag, 20 december, 2009

hus

Oavsett om man som företag tänker ”vara med” i sociala medier eller inte, så kan det vara bra med en viss allmänbildning.

För det är ju som så, att oavsett om man som företag väljer att blogga, twittra eller vara på facebook så kan man inte riktigt välja om man ”vill vara med” eller inte. Saken är den att ni kan bli omtalade vare sig ni vill eller inte. Det kan, på sakliga eller osakliga grunder, skrivas sådant som kan skada ert varumärke och företag.

Den dag det händer bör man vara klar över åtminstone två saker:

  1. Att det händer
  2. Hur man vill bemöta det

Okunnighet kan ofta leda till ett ganska klumpigt bemötande. För ett företag kan det ligga nära till hands att ta jurister till hjälp. Det är ju så man brukar lösa problem. Att bemöta en bloggare genom att hota med juridiska åtgärder är dock sällan en särskilt smidig väg att gå. Det har hänt förr och nu har det hänt igen:

  1. En bloggare skriver negativt om en mäklare.
  2. Bloggaren blir sedan uppringd av branschorganisationens VD som hotar med en polisanmälan för förtal eller brott mot personuppgiftslagen om inte det första blogginlägget tas bort. Bloggaren tänker dock inte ta bort det han skrivit. (Värt att notera är att det tog ett halvår (!)  för mäklaren/branschorganisationen att reagera.)

Denna historia sprider sig nu som en löpeld genom bloggosfären, twitter och google. Förmodligen kommer både mäklare och branschorganisationen i dålig dager. Kanske kunde det hela ha sett annorlunda ut med ett annat beteende, både från allra första början och även sedan bloggposten skrivits.

Är ni beredda på en sådan här situation på ert företag? Hur hade ni bemött en irriterad bloggare?

Oavsett vem som har rätt eller fel, så visar den här händelsen tydligt på spridningseffekten i sociala medier och vilka följder det kan få. För att citera en kommentar rörande historien:

”Man slåss av VD:ns dåliga insikt om hur bloggosfären funkar! Dessutom upplever jag det lite som hyckleri att inte tåla offentlig kritik och ändå försöka tvätta bort eventuella stämplar från branschen!”

Alla ni företag där ute – ge era anställda en ordentlig allmänbildning i sociala medier. Gör en policy för hur ni kommunicerar online och hur ni bemöter eventuell kritik. Nyckelpersoner, och hela företagets organisation, borde dessutom utbildas i och förberedas inför kriskommunikation online.

Det är garanterat en klok investering för framtiden. Oavsett om företaget ”vill vara med” i sociala medier eller inte.

Läs mer: Exempel på när ett företag blir omtalat och sedan via en branschtidning bemöter bloggaren med ett juridiskt ombud.
Pingat på Intressant. Foto: Bildarkiv, Kreafon reklambyrå

Dela med andra:
Dela bloglovin

Lästips:

Tags: , , , , , , , , , ,

16 kommentarer till “Klumpigt beteende i sociala medier skadar företaget”

  1. Christian Rudolf säger:

    Grundläggande problemet är nog inte att företagen gör det värre. De gör det inte från första början, dvs det löftet de ställer till sina kunder, leverar de inte på. Man bör som företag börja där!

  2. Lena Kreafon säger:

    Jag instämmer! Att ha siktet inställt på nöjda kunder och kundvård kommer man långt med och desto mindre har man att oroa sig över.

  3. Johan Folin säger:

    Ja, det har verkligen gått snabbt! Jag har sjufaldigat mina dagliga besökssiffror på bloggen sedan i torsdags. Ska bli spännande att se hur stort det blir.

  4. TotalMarketing.se säger:

    RT @kreafon: Klumpigt beteende i sociala medier skadar företaget http://bit.ly/81eNtz

  5. TotalMarketing.se säger:

    Alla ni företag där ute – ge era anställda en ordentlig allmänbildning i sociala medier, http://bit.ly/5oreoo och även http://bit.ly/78lqWY

  6. Christian Nyberg säger:

    RT @kreafon: Klumpigt beteende i sociala medier skadar företaget http://bit.ly/81eNtz. Kontenta: akta er för Husera

  7. Bengt Wallman säger:

    RT @kreafon: Klumpigt beteende i sociala medier skadar företaget http://bit.ly/81eNtz

  8. Stephan Philipson säger:

    http://bit.ly/81eNtz Det finns soiciala koder i social medier. Läs Krefonboken Ett måste för alla företag med självaktning

  9. Bengt Wallman säger:

    RT @spmu: http://bit.ly/81eNtz Det finns soiciala koder i social medier. Läs Krefonboken Ett måste för alla företag med självaktning

  10. Bengt Wallman säger:

    RT @spmu: http://bit.ly/81eNtz Det finns soiciala koder i social medier. Läs Krefonboken Ett måste för alla företag med självaktning

  11. TotalMarketing.se säger:

    RT @spmu: http://bit.ly/81eNtz Det finns soiciala koder i social medier. Läs Krefonboken Ett måste för alla företag med självaktning

  12. Klas Svensson säger:

    RT @lena_carlsson Bloggat: Polisanmäla en bloggare, är det klokt? http://bit.ly/81eNtz

  13. Lena Kreafon säger:

    Johan, det ante mig ;)

  14. Följ mäklardebatten – från Twitter till papper « Anders Frick – blog säger:

    [...] Fler som skriver om saken är bl.a. Johan Hedin, Signerat Kjellberg, Magnus Andersson, Kreafon, Henrik Alexandersson, Charlie Weimers, Johan Ingerö, Ulf Börgeson, Jonas Wiberg och [...]

  15. Lena Carlsson säger:

    Tack för RT !@szofiaj @klas_svensson http://bit.ly/81eNtz

  16. Erik Pettersson säger:

    Bara genom att läsa rubriken: @SJ_AB någon?

Skriv en kommentar/fråga