Klumpigt beteende i sociala medier skadar företaget

Oavsett om man som företag tänker ”vara med” i sociala medier eller inte, så kan det vara bra med en viss allmänbildning.
För det är ju som så, att oavsett om man som företag väljer att blogga, twittra eller vara på facebook så kan man inte riktigt välja om man ”vill vara med” eller inte. Saken är den att ni kan bli omtalade vare sig ni vill eller inte. Det kan, på sakliga eller osakliga grunder, skrivas sådant som kan skada ert varumärke och företag.
Den dag det händer bör man vara klar över åtminstone två saker:
- Att det händer
- Hur man vill bemöta det
Okunnighet kan ofta leda till ett ganska klumpigt bemötande. För ett företag kan det ligga nära till hands att ta jurister till hjälp. Det är ju så man brukar lösa problem. Att bemöta en bloggare genom att hota med juridiska åtgärder är dock sällan en särskilt smidig väg att gå. Det har hänt förr och nu har det hänt igen:
- En bloggare skriver negativt om en mäklare.
- Bloggaren blir sedan uppringd av branschorganisationens VD som hotar med en polisanmälan för förtal eller brott mot personuppgiftslagen om inte det första blogginlägget tas bort. Bloggaren tänker dock inte ta bort det han skrivit. (Värt att notera är att det tog ett halvår (!) för mäklaren/branschorganisationen att reagera.)
Denna historia sprider sig nu som en löpeld genom bloggosfären, twitter och google. Förmodligen kommer både mäklare och branschorganisationen i dålig dager. Kanske kunde det hela ha sett annorlunda ut med ett annat beteende, både från allra första början och även sedan bloggposten skrivits.
Är ni beredda på en sådan här situation på ert företag? Hur hade ni bemött en irriterad bloggare?
Oavsett vem som har rätt eller fel, så visar den här händelsen tydligt på spridningseffekten i sociala medier och vilka följder det kan få. För att citera en kommentar rörande historien:
”Man slåss av VD:ns dåliga insikt om hur bloggosfären funkar! Dessutom upplever jag det lite som hyckleri att inte tåla offentlig kritik och ändå försöka tvätta bort eventuella stämplar från branschen!”
Alla ni företag där ute – ge era anställda en ordentlig allmänbildning i sociala medier. Gör en policy för hur ni kommunicerar online och hur ni bemöter eventuell kritik. Nyckelpersoner, och hela företagets organisation, borde dessutom utbildas i och förberedas inför kriskommunikation online.
Det är garanterat en klok investering för framtiden. Oavsett om företaget ”vill vara med” i sociala medier eller inte.
Läs mer: Exempel på när ett företag blir omtalat och sedan via en branschtidning bemöter bloggaren med ett juridiskt ombud.
Pingat på Intressant. Foto: Bildarkiv, Kreafon reklambyrå
Lästips:
- Konsten att uttrycka sig i sociala medier
- Sociala medier – mindre goda exempel
- Varumärkesbyggande och sociala medier
- Sociala medier och omvärldsbevakning
- Debatt och nya medier
Tags: bloggar, bloggare, bloggosfären, juridik, kriskommunikation, mäklare, policy, polisanmälan, sociala media, sociala medier, sociala medier dåliga exempel
söndag, 20 december, 2009 at 10:45 e m
Grundläggande problemet är nog inte att företagen gör det värre. De gör det inte från första början, dvs det löftet de ställer till sina kunder, leverar de inte på. Man bör som företag börja där!
söndag, 20 december, 2009 at 10:51 e m
Jag instämmer! Att ha siktet inställt på nöjda kunder och kundvård kommer man långt med och desto mindre har man att oroa sig över.
söndag, 20 december, 2009 at 11:12 e m
Ja, det har verkligen gått snabbt! Jag har sjufaldigat mina dagliga besökssiffror på bloggen sedan i torsdags. Ska bli spännande att se hur stort det blir.
måndag, 21 december, 2009 at 2:08 e m
Johan, det ante mig ;)
måndag, 21 december, 2009 at 9:19 e m
[...] Fler som skriver om saken är bl.a. Johan Hedin, Signerat Kjellberg, Magnus Andersson, Kreafon, Henrik Alexandersson, Charlie Weimers, Johan Ingerö, Ulf Börgeson, Jonas Wiberg och [...]
lördag, 16 januari, 2010 at 6:13 e m
Bara genom att läsa rubriken: @SJ_AB någon?