sociala medier

Större bit av kakan med sociala medier

tisdag, 19 januari, 2010
RELATERAT INNEHÅLL

kaka

”Småföretag har ännu inte hängt på trenden med sociala medier. Det är dumt, för det finns många vinster att hämta – till exempel lägre annonskostnader.” (Computer Sweden)

Nja.

  1. Visst stämmer det att många företag ännu inte hängt på trenden med sociala medier, men en kvalificerad gissning* är att det gäller både stora och små företag, åtminstone om man menar svenska företag. Det finns även undersökningar om företag i andra länder som visar på det rakt motsatta – dvs att det är små och medelstora företag som är ”bra på sociala medier”.
  2. ”Lägre annonskostnader” är troligtvis en sanning med modifikation. Visst, ett twittrande företag kan kanske, på sikt, minska sin annonsering i traditionella medier och därmed spara in på annonskostnader. För på Twitter finns inga annonskostnader, det är gratis. Men man annonserar inte på twitter. Man kommunicerar. Det är en enorm skillnad som är viktig att förstå om man som företag vill att twittrandet ska göra nytta. Dessutom tar det tid att twittra och både personal och tid kostar pengar, så helt ”gratis” är det ju inte…
  3. Frågan är också om twitter verkligen kan ersätta annonsering rakt av. Ibland, kanske. För Twitter är i mångt och mycket mer besläktat med PR än med traditionell reklam och envägskommunikation. Att försöka mäta effekten av tweets (twittermeddelanden) med samma metoder som för annonser skulle därför med stor sannolikhet inte fungera så bra.

Men visst stämmer det att sociala medier erbjuder många möjligheter och fördelar för företag, små som stora! Det behöver nödvändigtvis inte handla om ökad försäljning utan även om mer indirekta förbättringar som i sin tur kan leda till ”större bit av kakan” – ökad kännedom, bättre kundrelationer, förändrade attityder till varumärket, mer synlighet och så vidare. Många goda exempel, svenska företag (både stora och små), nämns i boken Marknadsföring och kommunikation i sociala medier.

*Eftersom det saknas en komplett förteckning över svenska företag i sociala medier går det naturligtvis inte säga något med absolut sanning. Socialmedia.wikidot.com är förmodligen den mest kompletta förteckningen. Här listas bland annat svenska företag som använder Twitter och det finns många stora företag nämnda. Det beror troligtvis mer på att de, kanske med hjälp av PR-konsulter, är bättre på att synas på listor som denna, inte på att stora företag är mer närvarande på Twitter i jämförelse med små företag.

Läs mer: ”Nu vill alla anställa twittrare och bloggare” skriver Metro. Intressant! Men även denna artikel handlar om USA. Hur ser det ut i Sverige egentligen? Hur många ”bloggare” och ”twittrare” i Sverige anställdes förra året? Är vi verkligen där ännu? kommer vit dit i år?  Relaterade bloggar: Okuvlig bibliotekarie, Per Nilsson, Berättelser och tankar ur mitt liv. Foto: Bildarkiv, Kreafon reklambyrå.



12 kommentarer till “Större bit av kakan med sociala medier”

  1. Kreafon Reklam & säger:

    Större bit av kakan med sociala medier http://bit.ly/6EPCcq

  2. Kreafon Reklam&PR säger:

    Större bit av kakan med sociala medier http://bit.ly/6EPCcq

  3. Henrik Kleist säger:

    RT @kreafon: Större bit av kakan med sociala medier http://bit.ly/6EPCcq

  4. Tweets that mention Kreafonbloggen » Blog Archive » Större bit av kakan med sociala medier -- Topsy.com säger:

    [...] This post was mentioned on Twitter by Kreafon Reklam &, Henrik Kleist. Henrik Kleist said: RT @kreafon: Större bit av kakan med sociala medier http://bit.ly/6EPCcq [...]

  5. Sanna Ohlander säger:

    Större bit av kakan med sociala medier http://bit.ly/6EPCcq

  6. Annelie Näs säger:

    Personligen, tror jag att Sverige är har mer än ett år kvar fram tills olika typer av social media jobb börjar tillsättas i någon större kaliber. Främst eftersom att det fortfarande testas vad man kan göra med sociala medier och hur framför allt hur man kan mäta framgången via de nya medierna. Än så länge klarar marknadsavdelningarna, eller andra grupper, av den extra tid det tar att kommunicera i sociala medier, kanske på grund av att vi svenskar fortfarande inte utnyttjar företagens social media närvaro som första kontakt. Den dag som svenskarna väljer att kontakta kundservice på Twitter före kundservice på telefon, eller dagligen följer tips från företags bloggar för privat intresse, då först tror jag att vi kommer se denna utvecklig. Detta kanske går snabbare än vad jag tror, men jag skulle gissa att vi behöver vänta ytterliggare ett år.

  7. Lena Kreafon säger:

    Anneli, Intressant att få ta del av dina tankar. Jag tror också att det dröjer ett tag till, men vem vet… Frågan är också vad som kommer att göras internt och vad som kommer att utföras på konsultbasis. Det blir spännande att följa utvecklingen.

  8. Kreafon Reklam & säger:

    Tack för RT! @hen_kle: // Större bit av kakan med sociala medier http://bit.ly/6EPCcq

  9. Håkan Andersson säger:

    Större bit av kakan med sociala medier (av @kreafon) http://bit.ly/7QpmeD

  10. Annelie Näs säger:

    Ja, självklart kommer det att spela stor roll för utvecklingen om de görs internt eller med hjälp av konsulter. Vi får se vilket som i slutändan blir populärast. Något säger mig det sistnämnda, men den som väntar får se.

  11. Jeanette Fors säger:

    Större bit av kakan med sociala medier http://bit.ly/6EPCcq

  12. Kreafon Reklam & säger:

    Tack för RT! @hojanxp //Större bit av kakan med sociala medier http://bit.ly/7QpmeD

Skriv en kommentar/fråga

Välkommen att kommentera! Alla kommentarer förhandsgranskas, därför kan det ta en stund innan din kommentar blir synlig. Alla kommentarer publiceras, förutsatt att de inte är kränkande eller på annat sätt uppfattas som olämpliga (spam o.dyl). Fälten Namn och E-post måste fyllas i.