entreprenörskap, företagande, näringslivinternkommunikationkommunikation & ledarskapvarumärke & strategisk kommunikation

Fler idéer om employer branding

tisdag, 1 november, 2011
RELATERAT INNEHÅLL

Employer branding, som vi nyligen skrev om här, blir allt mer populärt. I mångt och mycket handlar det om få ut varumärkestänk i hela organisationen. Istället för att fråga vad employer branding är ska man fråga sig vad det inte är, vilket Anna Dyhre gör här och fortsätter:

”Syftet är precis som med vilket varumärkesarbete som helst att nå företagets mål och visioner. Och idag inser man att kampanjerna inte fungerar om det inte är förankrat internt. Då kommer man back to basics. Vad står vi för?”

Ansvaret för employer branding ligger ofta på en enskild avdelning, men behöver spridas ut i organisationen. Många menar att kommunikationsfrågor och varumärkesarbete behöver gå samma väg. Men allra bäst blir det kanske när alla delarna kan samarbeta och bygga en genuin helhet. Dyhre säger:

”Hr har suttit på sin lilla byrå, marknad på sin, kommunikationsavdelningen på sin, man märker att när det blir riktig sprutt i det är när de här samarbetar”. Vi kan inte annat än hålla med, och vill gärna påminna om att internkommunikationen kan spela en viktig roll i att upprätthålla sådana samarbeten.

Foto: Bildarkiv, Kreafon



Skriv en kommentar/fråga

Kommentera gärna! Skriv "anonym" i namnfältet om du vill vara anonym. Din e-post blir inte synlig för andra än bloggens administratörer. Vi förhandsgranskar alla kommentarer, därför kan det ta en stund innan din kommentar blir synlig. Olämpliga kommentarer (kränkningar, spam o.dyl) publiceras inte.